Heath Tips

  • In enim justo, rhoncus ut, imperdiet a
  • Fringilla vel, aliquet nec, vulputateDonec pede justo,  eget, arcu. In enim justo, rhoncus ut, imperdiet a, venenatis vitae, justo.Nullam dictum felis eu pede mollis pretium.

Tarihin Sayfalarında’ Kitap Okudular

Tarihin Sayfalarında’ Kitap Okudular

Anadolu’daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’na ev sahipliği yapan ve “İkinci Efes” olarak adlandırılan Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’nde, “Tarihin Sayfalarında Kitap Okuyoruz” adlı proje kapsamında bir araya gelen öğrencilerimiz, hem tarihi mekanlara hem de kitap okumaya dikkat çekmeye çalıştı.

Tarihin Sayfalarında Kitap Okuyoruz Projesi” kapsamında bir araya gelen ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri, Zeus Tapınağı önünde toplu kitap okuma etkinliğine katıldı. İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan BAŞYİĞİT’in de eşlik ettiği kitap okuma etkinliğine Çavdarhisar Kaymakamı Miraç AKBULUT, Çavdarhisar Belediye Başkanı Halil BAŞER, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ginyas KAYA ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü İsmail GÜVEN de katıldılar.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan BAŞYİĞİT, AA muhabirine, Türkiye’nin her yerinde geçmişe ışık tutan önemli tarihi yapılar olduğunu söyledi.

BAŞYİĞİT, Kütahya’da da Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesi’ne 2012 yılında dahil edilen Aizanoi Antik Kenti’nin bulunduğunu dile getirdi.

Müdürlük bünyesinde faaliyet gösteren Ar-Ge ekibince kentteki tarihi değerlere ve kitap okumaya dikkati çekmek amacıyla bir proje hazırlandığını belirten BAŞYİĞİT, şöyle devam etti:

“Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber okuma sevgisinin azaldığı, teknoloji bağımlılığının da öğrencilerimizi tehdit ettiği bir dünyada yaşıyoruz. Geçen yıl ‘Zaman Dursun Kütahya Okusun’ adı altında bir kitap okuma projesi başlatmıştık. Proje kapsamında her gün saat 20.30’da öğrencilerimiz ve velileri 20 dakika kitap okudu ve bu projemiz il genelinde yoğun ilgi gördü. Kitap okuma projemize uluslararası bir boyut kazandırmak istedik. Ar-Ge ekibimiz tarafından hazırlanan ‘Tarihin Sayfalarında Kitap Okuyoruz Projesi’ni, yaklaşık 500 öğrencimiz ve öğretmenlerimizle, dünyaca bilinen Anadolu’daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’na ev sahipliği yapan ve ‘İkinci Efes’ olarak adlandırılan Aizanoi’den başlattık.”

Öğrencilerin desteğiyle insanlara okuma sevgisini kazandırmak ve Aizanoi’den dünyaya seslerini duyurmak istediklerini anlatan Başyiğit, bu projenin ülke genelinde yaygınlaştırılması için girişimde bulunacaklarını vurguladı.

Dünyanın İlk Borsasında Matematik Dersi

BAŞYİĞİT, projeyle kentin tarihi mekanlarına da dikkati çekmeyi amaçladıklarını aktardı.

Projenin temel amaçlarından birinin hem çocuklara okuma sevgisi kazandırmak hem de ilin tarihi mekanlarının tanıtımına katkı sunmak olduğunu dile getiren BAŞYİĞİT, “Bu kadar güzel bir tarihi zenginliğe sahip mekanda, okumak gibi güzel bir eylemi gerçekleştirmek de bizim için çok önemliydi. Ayrıca Çavdarhisar ilçemizde dünyanın ilk borsası var. Önümüzdeki günlerde Çavdarhisar’daki öğrencilerle dünyanın ilk borsasında matematik dersi işleyeceğiz.” dedi.

Hasan BAŞYİĞİT, Frig Vadisi, Kurtuluş Savaşı’nın kazanıldığı topraklar olan Dumlupınar, Osmanlı’nın kurulduğu Domaniç ve kentin diğer tarihi mekanlarında da “Tarihin Sayfalarında Kitap Okuyoruz Projesi” kapsamında toplu kitap okuma etkinlikleri düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.

Fatma Sezgin

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Dakika x